Dom Autor
Autor

Hanna Mazurek

Reklama

Kiedy w 2016 roku australijski inżynier Robin Macan zaproponował siodełko rowerowe z dwiema częściami, które obracają się w czasie wraz z obrotem pedałów, nikt nie był zainteresowany jego pomysłem. Ale wynalazca wytrwał i przyciągnął nowy talent w postaci projektanta Philippe’a Guicharda i Whistle Design Group z siedzibą w Melbourne.

Wspólnie udało im się stworzyć pełnoprawny produkt komercyjny – siodełko rowerowe vabsRider, które znacząco poprawia komfort jazdy. Wkrótce będzie ono dostępne do kupienia za pośrednictwem strony internetowej startupu ataraxyBSC, ale żadne ceny nie zostały jeszcze ogłoszone. Makan i jego koledzy są pewni, że nowość będzie poszukiwana w związku z rosnącym zainteresowaniem zdrowym stylem życia.

Strony: 1 2

Reklama

Robotycy z chińskiej firmy Robot Era poszli dalej, wysyłając androida xBot-L w podróż wzdłuż Wielkiego Muru Chińskiego – o czym nakręcili film na YouTube.

Według ekspertów, xBot-L jest pod wieloma względami gorszy od swojego poprzednika i „rodaka” H1 z Unitree i słynnego Atlasa z Boston Dynamics. Ale to w żaden sposób nie umniejsza jego zalet: pewnie porusza się po legendarnym murze, pokonując wyboje i nierówne powierzchnie. Z łatwością wspina się po drabinach, a nawet wykonuje ćwiczenia Taijiquan w jednej z wież muru.

Strony: 1 2

Reklama

Fala rosnącej popularności domów drukowanych w 3D dotarła do Niemiec. Producent drukarek 3D COBOB ogłosił projekt wydrukowania pierwszego w Niemczech domu w ramach programu przystępnych cenowo mieszkań socjalnych. Zostanie on zbudowany przez Peri 3D Construction w Lünen.

Będzie to niewielki trzypiętrowy budynek z sześcioma mieszkaniami (po dwa mieszkania na piętrze). Powierzchnia mieszkań wynosi od 61 do 81 metrów kwadratowych, a całkowita powierzchnia budynku to 651 metrów kwadratowych. Koszty budowy poniesie lokalna administracja.

Strony: 1 2

Reklama

Start-up No Normal wywołał sensację na targach Outdoor by ISPO w Monachium i zdobył nagrodę za swój innowacyjny produkt – kawę w tubce. Został on zaprojektowany, aby zaspokoić potrzeby podróżników i entuzjastów ekstremalnej rekreacji, którzy są krytycznie ograniczeni wagą noszonego sprzętu. Nie mogą nosić ze sobą młynka do kawy, turbo – a nawet drewno na opał nie zawsze jest dostępne, więc ten nowy produkt im pomoże.

Pomysł polega na umożliwieniu podróżnym uzyskania porannej dawki kofeiny w najwygodniejszy możliwy sposób. W tym celu szwajcarscy rzemieślnicy wyprodukowali pastę kawową, która składa się z kolumbijskiej arabiki zmieszanej z naturalnym cukrem. Pastę można rozcieńczyć w wodzie, aby uzyskać napój identyczny ze zwykłą kawą – 100-gramowe opakowanie pozwala na przygotowanie 15-25 filiżanek, w zależności od mocy.

Strony: 1 2

Reklama

Zewnętrznie nie różni się niczym od zwykłej deskorolki – aby rozpocząć jazdę, należy wejść na deskę jedną stopą, a drugą odepchnąć się od chodnika. Jeśli jednak postawisz stopę na tylnej części deski, ukryty pod nią czujnik ciśnienia uruchomi 350-watowy silnik elektryczny z napędem bezpośrednim na tylnej piaście.

Tempomat utrzymuje ustawioną prędkość, przyspieszając (do 22 km/h) i zwalniając deskorolkę na wzniesieniach i zjazdach. Aby się zatrzymać, wystarczy postawić stopę na ziemi. Aby stopniowo zmniejszać prędkość, należy okresowo zmniejszać ciśnienie w czujniku.

Strony: 1 2

Reklama

Na pustyni Atakama, gdzie życie wydaje się niemożliwe, naukowcy odkryli ukryty świat pełen różnorodnych społeczności drobnoustrojów. Pustynia Atakama jest jednym z najbardziej suchych regionów naszej planety, ale nie okazało się to przeszkodą dla wielu gatunków drobnoustrojów.

Naukowcy skupili swoją uwagę na dolinie Yungai, gdzie pobrali próbki gleby. Analiza DNA wykazała, że w glebie występują trzy grupy bakterii:

Strony: 1 2

Reklama

Wioska Fujikawaguchiko postanowiła zainstalować ogrodzenie w punkcie widokowym, z którego można podziwiać górę Fuji w całej okazałości. Lokalna administracja wyjaśniła, że została zmuszona do podjęcia tego kroku w celu ograniczenia niekontrolowanego ruchu turystycznego. Ogrodzenie będzie miało 2,5 metra wysokości i 20 metrów długości i zostanie umieszczone w miejscu, w którym turyści z innych krajów byli najczęściej fotografowani.

Strony: 1 2

Reklama

Niebieskie dziury to ogromne jaskinie na dnie morskim pozostawione podczas epoki lodowcowej, których ściany składają się głównie z rozpuszczalnego w wodzie porowatego wapienia. Powstały one w okresach ochłodzenia, gdy poziom mórz znacznie się obniżył. Naukowcy wykorzystali zestaw sond przymocowanych do okrągłej metalowej ramy. Urządzenie zostało opuszczone do wody za pomocą kabla i przesyłało w czasie rzeczywistym dane dotyczące głębokości, temperatury i innych właściwości wody.

Strony: 1 2

Reklama

Gatunek został odkryty w jednej z trudno dostępnych jaskiń krasowych. Naukowcy zauważają, że gad doskonale przystosował się do trudnych warunków. Został nazwany „wężem jaskiniowym Kukri”, a naukowo Oligodon speleoserpens.
Członkowie zespołu badawczego zauważyli niezwykłe stworzenie, gdy próbowało wspiąć się na wysokość około 15 metrów na skale.

Strony: 1 2

Reklama

Roślina ta jest niebezpieczna dla lokalnej flory i fauny, w tym ptaków zamieszkujących jeziora i rzeki, w tym orła bielika. Hydrilla uwalnia substancje neurotoksyczne. Według badacza Jeremy’ego Foleya, chwast ten tworzy krzewy w pobliżu powierzchni wody i rośnie bardzo szybko.

Należy zauważyć, że rybacy mimowolnie przyczyniają się do rozprzestrzeniania się szkodliwej rośliny, ponieważ przenoszą jej nasiona przez obszary wodne na łodziach.

Strony: 1 2

Reklama

Nowsze posty